تبلیغات
سوی دیار عاشقان - سوسنگرددر جنگ
 
سوی دیار عاشقان
شهدا شرمنده ایم که...
شنبه 26 تیر 1395 :: نویسنده : k .a

سوسَنگِرد شهری است در شهرستان دشت آزادگان که در استان خوزستان قرار گرفته‌است. شهر سوسنگرد مرکز شهرستان دشت آزادگان و مهمترین شهر آن است، فاصله شهر سوسنگرد تا اهواز ۵۵ و تا بستان ۲۸ کیلومتر است، رودخانه کرخه از شمال آن می‌گذرد و شعبه‌ای از کرخه نیز از داخل شهر عبور کرده و در غرب و جنوب غربی شهر دو رود سابله و مالکیه از آن منشعب می‌شوند.


 

شکست حصر سوسنگرد

در نخستین روزهای حمله عراق به ایران اسلامی‌، نیروهای عراقی از مرز«چزابه» وارد خاك جمهوری اسلامی ایران شده‌، پس از اشغال بستان به سوی سوسنگرد هجوم آوردند. این افراد مقاومت‌های پراكنده مدافعان محلی و رزمندگان را درهم شكستند و با عبور از سوسنگرد به طرف حمیدیه روانه شدند.اما در حمیدیه‌، تانك‌های عراقی در گل ولای منطقه زمین گیر شدند نیروهای عراقی‌، مجددا در اواخر آبان 1359 به سوسنگرد از غرب و جنوب حمله و سرانجام شهر را محاصره كردند پس از آن بود كه مردم سوسنگرد به محاصره دشمن درآمده‌، این محاصره سه روز به طول انجامید.

در روز سوم‌، تعدادی از تانك‌های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان‌، مقابل آنها با سلاح‌های سبك و امكاناتی اندك و ناكافی به شدت مقاومت كردند. رزمندگان اسلام در حالی كه مهماتی برای آنها باقی نمانده بود و ذخیره غذایی هم نداشتند و از سوی دیگر تعدادشان از چند صدنفر تجاوز نمی‌كرد،‌ارتباط تلفنی‌شان هم در روز سوم قطع شد این مبارزه همچنان ادامه داشت‌؛ تا اینكه حمله نیروهای خودی به سوی سوسنگرد آغاز و در همین زمان «تیپ 2» از لشكر 92 زرهی به جبهه سوسنگرد اعزام شد كه در نتیجه حمله تیپ 2 محاصره سوسنگرد شكسته شد و نیروهای ارتشی و سپاهی با همكاری نیروهای داخل شهر‌، اقدام به پاكسازی دشمن از شهر كردند. در این عملیات غرورآفرین،‌نقش ویژه هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران(هوانیروز) بسیار حائز اهمیت بود.

بعد از توقف پیشروی نیروهای دشمن در جنوب غربی اهواز و عدم موفقیت آنان در ادامه پیشروی برای اشغال شهر اهواز‌، تلاش اصلی دشمن صرف آن شد كه در غرب این شهر‌،محور اهواز‌، حمیدیه‌، سوسنگرد و بستان را قطع كند و به ترتیب تقدم ابتدا حمیدیه یا سوسنگرد یا بستان را اشغال كند؛‌چرا كه دشمن با دستیابی به هر یك از آنها به اهداف بعدی نیز می‌رسید.

در اواخر دهه اول مهر‌ف نیروهای دشمن تلاش كردند حمیدیه را اشغال كنند،‌ولی با شكست سنگینی مواجه شدند سپس‌، عراقی‌ها تمام تلاششان را برای اشغال سوسنگرد از طرف شمال كرخه و تپه الله اكبر به كار بردند كه موفقیتی به دست نیاوردند تا اینكه سرانجام روز 22 مهر‌، شهر بستان اشغال شد در 27 مهر نیز تپه‌های الله اكبر مجددا به تصرف نیروهای دشمن درآمد و سوسنگرد نیز پس از استقرار یكان‌های لشكر 9 زرهی عراق در جنگ هویزه از سمت‌های مختلف مورد هدید قرار گرفت.

بدین ترتیب‌، از اوایل آبان 1359، ارتش عراق عمده قوای خود را شامل عناصر سپاه 2، 3‌، چهار لشكر زرهی‌،دو لشكر مكانیزه‌، تیپ 10 مستقل زرهی و تیپ 31 نیروی مخصوص در جبهه جنوب‌ف از مهران تا شلمچه مستقر كرد.

این حمله در شرایطی صورت گرفت كه از سوسنگرد همچنان با مقاومت جان بركفان نیروی زمینی و برادران سپاه و مردم سلحشور دفاع می‌شد رزم آوران ارتشی به همراه برادران خود در سپاه و بسیج مردمی – همه و همه- دوشادوش هم به مقابله با دشمن متجاوز رژیم بعث پرداختند در این میا نیروهای عراقی فشار خود را در جبهه نبرد بیشتر كردند. دفاع همچنان ادامه داشت تا در روز 21 آبان‌، علاوه بر توپخانه دشمن،‌نیروی هوایی ارتش عراق نیز فعال شد. متقابلا بالگردهای هوانیروز در جهت پاسخ به پرواز درآمده به سوی نیروهای دشمن یورش بردند واكنش جانانه هوانیروز‌، منجر به وارد آمدن خسارات و تلفات سنگین و قابل ملاحظه‌ای به دشمن شد.

از این تاریخ به بعد جنگ در این منطقه در اوج خود به سر می‌برد شمار حملات افزایش پیدا كرده بود. عراق به دنبال پاسخ به پاتك‌هایی بود كه از سوی ارتش ایران تداكر دیده شده بود به ویژه یورش سریع هواپیمایی نیروی زمینی‌،تعجب دشمن را برانگیخت‌؛ به گونه‌ای كه وادار به حمله‌ای دوباره به محورهای موصوف شد.

از روز 22 آبان‌، فعالیت دشمن در اطراف سوسنگرد افزایش یافت؛‌ بالگردهای عراقی بر فراز محورهای حمیدیه – سوسنگرد به پرواز درآمده‌، اقدام به شناسایی كرده مواضع پدافندی سپاه پاسداران را كه در این محور مستقر بود،‌گلوله باران كردند نیروی هوایی‌، هوانیروز و توپخانه جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی و انسجام فوق العاده خود بر میزان فعالیت‌هایشان در منطقه سوسنگرد افزودند.

در روز 23 آبان به طور مستمر و متناوب بالگردهای هوانیروز با پروازهیا خود در تمام منطقه فعال بودند و ضمن شناسایی و بازبینی محورهای مختلف منطقه وضعیت نقاط مختلف استقرار نیروهای دشمن را منعكس كردند.

بالگردهای هوانیروز با هجوم موثر به مواضع دشمن ضمن بالا بردن روحیه افراد خودی‌،تلفات سنگینی بر دشمن وارد كردند برابر اعلام هواپیمایی نیروی زمینی ارتش(هوانیروز) در روز 24 آبان 1359 در جبهه سوسنگرد نزدیكی ابوحمیظه ‌،تعداد هفت دستگاه تریلی حامل مهمات‌، یك دستگاه چادر مهمات و یك دستگاه تانكر سوخت دشمن منهدم شد‌؛ دست كم پنجاه نفر نیز كشته و زخمی شدند.

مطابق اطلاعیه شماره 292 ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران‌،تیپ سه زرهی لشكر 92 ‌،طی گزارش‌های متعدد‌،كمك بالگردهای هجومی هواپیمایی نیروی زمینی را موجب رهم زدن آرایش دشمن اعلام كرد. همچنین گزارش‌ خلبانان هواپیمایی نیروی زمینی ارتش(هوانیروز) حاكی از تلفات دشمن در اطراف سوسنگرد بود كه در آن خبر جابه جایی و عقب نشینی نیروهای دشمن تایید شده بود همچنین پیرو اطلاعیه شماره 294 ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران‌، در 25 آبان 1359 ‌، رزمندگان هواپیمایی نیروی زمینی(هوانیروز) در جبهه سوسنگرد با حمله به نیروهای ارتش عراق سه دستگاه تانك،‌دو دستگاه تریلر مهمات و یك دستگاه نفربر را منهدم كرده بیش از 20 نفر را به هلاكت رسانیده‌،‌ دست كم 10 نفر را مجروح كردند مقاومت‌ها و جان فشانی‌های سلحشوران ارتشی تا 26 آبان ادامه یافت‌؛ در همین شرایط جنگنده‌های هوانیروز 22 دستگاه تانك را منهدم كرده‌، دو تانكر حامل سوخت را نیز به آتش كشیدند.

از دیگر افتخار آفرینی‌های خلبانان پرافتخار هوانیروز در این محورها،‌به هلاكت رسانیدن و مجروح كردن تعداد زیادی از نیروهای دشمن‌، از جمله انهدام 20 دستگاه كامیون حامل نیرو،‌ 12 دستگاه جیپ ارتش عراق و به آتش كشیدن 50 چادر است. همچنین به آتش كشیدن دو پاسگاه فرماندهی دشمن‌،انهدام تعداید تانكر مواد سوختی و كامیون مهمات و دستگاه‌های مخابراتی و ... بخش دیگری از فعالیت‌های جنگنده‌های نیروی زمینی در محور سوسنگرد ‌،حمیدیه و بستان است.

این گروه از حملات كه یكی از موفقیت‌های چشمگیر هواپیمایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی را شامل می‌شود بیشترین تلفات و خسارات را به دشمن بعثی تحمیل كرد. سرانجام در بعد از ظهر 26 آبان عقب نشینی دشمن در شرق سوسنگرد به طرف جنوب آغاز شد نیروهای دشمن تلاش كردند تا هرچه سریع‌تر خود را از مهلكه نجات داده به جنوب كرخه كور عقب بنشینند تا با رزمندگان اسلام قطع تماس كنند.

سرانجام در واپسین ساعات همان روز تمام نیروهای دشمن صحنه نبرد را ترك كرده به سمت جنوب فرار كردند تیز پروازان هواپیمایی نیروی زمینی چنان درسی به دشمن بعثی دادند كه دیگر هرگز خیال باطل تجاوز و لشكركشی به خاك مقدس جمهوری اسلامی ایران را در سر نپروارند.

براثر تدوام توفیقات هوانیروز در جبهه‌های جنگ و انهدام تانك‌ها و نفربرهای دشمن بعثی‌، زمینه‌ای فراهم شد كه روز 26 آبان عملیات گسترده‌ای توسط تیپ 2 زرهی لشكر 92 زرهی به كمك سایر رزمندگان اسلام طی یك حمله غافلگیرانه صورت گیرد نیروهای دشمن در شمال غرب سوسنگرد به مواضع پدافندی خود در تپه الله اكبر و دهلاویه عقب نشینی كردند و شهر سوسنگرد در اختیار كامل نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآمد.

در این نبرد تعداد زیادی از تانك‌های دشمن منهدم و شش دستگاه تانك‌، هشت دستگاه كامیون حامل مهمات سالم به غنیمت گرفته شد؛‌ 16 نفر از افراد دشمن نیز به اسارت درآمدند و با مقاومت دلیرانه مدافعان سوسنگرد و یورش رزمندگان نیروهای مسلح دشمن نتوانست به سوسنگرد دست یابد.

موفقیت و پیروزی رزمندگان اسلام در دفع تهاجم دشمن به شهر سوسنگرد و شكستن محاصره این شهر‌، در سرنوشت بعدی نبردهای این منطقه تاثیر بسیار زیادی داشت؛‌ چرا كه اگر دشمن موفق می‌شد سوسنگرد را اشغال كند،‌می‌توانست با پیشروی خود در محور سوسنگرد –حمیدیه‌، شهر اهواز را از سمت غرب مورد تهدید جدی قرار دهد.

پس از این شكست ارتش عراق از حالت «تهاجمی» به حالت «دفاعی» تغییر روش داده‌، در تمام مناطق اقدام به ایجاد مواضع مستحكم پدافندی كرد و اینگونه پرونده بلند پروازی‌های اشغال خوزستان به كلی بسته شد. حتی شهر هویزه كه در تصرف نیروهای عراقی قرار داشت،‌آزاد شد و نیروهای عراقی از اشغال آن صرف نظر كردند.

در اواخر آبان نیروهای دشمن،‌در محور بستان – سوسنگرد به غرب آبادی دهلاویه تغییر موضع دادند و مواضع پدافندی خود را به نهر عبید – كه از كرخه جدا می‌شود – منتقل كردند مطابق با اطلاعیه‌های ستاد مشترك ارتش جمهوری اسلامی ایران،‌ رزمندگان دلیر هواپیمایی نیروی زمینی در روزهای پرالتهاب 21 تا 26 آبان 1359 در نبردهای قهرمانانه خود در منطقه سوسنگرد تلفات و خسارات فراوانی به دشمن وارد كردند.

خسارات آمادی كه هواپیمایی نیروی زمینی (هوانیروز) به دشمن وارد آورد‌، شامل: انهدام كامل بیش از 115 دستگاه تانك‌،انهدام كامل بیش از 40 عراده توپ خودكششی‌، ضدهوایی،‌ كالیبر بزرگ‌، خمپاره‌انداز و كاتیوشا می‌شود.

از جمله دیگر تلفات وارد آمده به دشمن بعثی‌، كشته و زخمی شدن بیش از 650 نفر افراد ارتش متجاوز عراق بود.

این نیز برگی دیگر از دفتر زرین حماسه ایثار و مقاومت جان بركفان مجاهد ارتش جمهوری اسلامی ایران است كه با نقش آفرینی ویژه غیورمردان هوانیروز برجسته شد.

منبع:سایت پایداری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 14 مرداد 1396 08:21 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I enjoy the information you present here and can't wait to take a look when I
get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!
شنبه 14 مرداد 1396 08:21 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you can be a great author.

I will ensure that I bookmark your blog and
will come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great posts, have a
nice afternoon!
شنبه 7 مرداد 1396 11:17 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to understand so much about this, such as you wrote the book in it or something.
I feel that you just could do with some percent to power the message home a little bit, but instead of that, that
is fantastic blog. A fantastic read. I'll certainly be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : k .a
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ چطوره؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
وصیت شهدا جنگ دفاع مقدس ذکر روزهای هفته مهدویت امام زمان (عج)